My places
Velg språk / Choose language:

Vidar Theisen er død

Vidar Theisen (SCANPIX)

Vidar Theisen begynte som værmelder i NRK i 1980, og arbeidet der fram til han pensjonerte seg i 2001.

SCANPIX

Meteorologen Vidar Theisen døde torsdag etter lengre sykeleie, 79 år gammel.

Vidar Theisen begynte som værmelder i NRK i 1980, frem til han pensjonerte seg i 2001.

Han fullførte meteorologistudiene i 1958, og ble senere statsmeteorolog ved Meteorologisk institutt.

Hans sønn Jens Ottar Theisen sier til NRK.no at faren døde klokka 23.45 på Stovnerskogen sykehjem med familien rundt seg.

– Han var en veldig familiekjær mann som alltid var trofast mot kone og barn. Og han døde i sterk tro på Jesus, sier Jens Ottar Theisen.

MÅLING: Vidar Theisen snakker om været ved en værstasjon.


Theisen var åpen om sitt kristne livssyn, og var spesielt interessert i sammenhengen mellom religion og vitenskap. Han var aktiv som menighetsarbeider i Stovner menighet i en årrekke, og var også med i menighetsrådet mellom 1978 og 2001.

Kultfigur

Arild Mentzoni (Foto: Sigurdsøn, Bjørn/Scanpix)

Meteorologkollega Arild Mentzoni omtaler Vidar Theisen som stille, beskjeden og dyktig.

Foto: Sigurdsøn, Bjørn/Scanpix

Med sin monotone og nasale talemåte ble Theisen en kultfigur på tv-skjermen, og han fikk sin egen fanklubb. Han har også siden 2008 hatt en egen fanside på Facebook.

Vidar Theisen ble etter hvert svært populær å parodiere ,men dette tok han selv humoristisk. Mange husker nok spesielt Trond Kirkvaags Theisen-parodi. Vidar Theisen stilte velvillig opp i forskjellige humorprogrammer, og ga aldri uttrykk for at parodieringen var plagsom eller ondsinnet.

Hans mangeårige kollega Arild Mentzoni omtaler Theisen som en hyggelig kollega.

– Han var stille og beskjeden, men hadde også temperament dersom noe skulle gå ham i mot. Theisen hadde en fanskare på bakgrunn av den TV-jobben han gjorde på en dyktig og god måte, sier Mentzoni, som jobbet sammen med Theisen i nærmere 20 år på Meteorologisk institutt.

Meteorolog Håkon Mjelstad omtaler Theisen som en folkekjær meteorolog.

– Han hadde en litt sær og annen måte å snakke på, men var samtidig en folkelig og varm person. Han var seg selv, kort og godt. Og det er bare positiv omtale om han her på Meteorologisk institutt, og han ble sett på som en varm person, sier han.

(Saken fortsetter under videoen)

Vidar Theisen melder været i Dagsrevyen med værkart av eldre årgang

Ikke en du snakka om været med

Ingvild Bryn (Foto: NRK)

Mangeårig Dagsrevyen-anker husker Theisen som en ekte person som vil minnes av alle.

Foto: NRK

Mangeårig anker i Dagsrevyen Ingvild Bryn sier at Vidar Theisen framsto privat på samme måte som han framsto på skjermen.

– Han var ikke en du slo på skuldra og spøkte med og snakka om vær og vind med. Men samtidig viste han andre sider av seg selv, og hadde nok mye humor på egne vegne. Og det er godt å se at han holdt på stilen selv om han visste at han ble parodiert. Det er et sympatisk trekk, sier Bryn.

Hun sier at det er morsomt å tenke på at det er en ekte person som Vidar Theisen som blir husket av alle.

– Han var langt unna å være den klassiske TV-personligheten, og til tross for at TV er et veldig strømlinjeformet medium, så er det hans navn som blir stående.

(Saken fortsetter under videoen)

Vidar Theisen med værmeldingen i Dagsrevyen på 1990-tallet.

Vidar Theisen and the Retrievers

Espen Beranek Holm (Foto: Grete Ingebjørg Berge/NRK)

Espen Beranek Holm lagde låta Heavy Metal av Vidar Theisens stemme, sammen med Arne Berggren.

Foto: Grete Ingebjørg Berge/NRK

I 1988 ga Espen Beranek Holm og Arne Berggren ut låta «Heavy Metal», under navnet Vidar Theisen and the Retrievers.

Låta samplet stemmen til Theisen fra værmeldingene, og lå fire uker på toppen av VG-lista, og 10 uker totalt.

– Vi lagde en slags tidlig rap hvor vi klippet sammen forskjellige lydklipp med Theisen fra TV og radio. Han var mildt sagt veldig profilert på den tiden, og var godt likt av alle, sier Holm til NRK.no.

Som med mange andre parodier og morsomheter rundt hans person, var den profilerte værmelderen med på notene.

– Han syntes det var en god idé, men har var kanskje ikke helt fornøyd med låta. Det var et musikalsk landskap han ikke vandret så mye i, sier Holm.

Theisen hadde en personlighet mange satte pris på, og Holm sier han var bevisst på at han var en del av det norske underholdningsbildet da «Heavy metal» kom ut.

– Theisen hadde også rettigheter til låta. Etter hans ønske ble de pengene som kom inn til han sendt til Kirkens Nødhjelp, sier Holm.

Video: I 1988 ga Espen Beranek Holm og Arne Berggren ut låta «Heavy Metal», under navnet Vidar Theisen and the Retrievers.

Hvordan husker du Vidar Theisen?

Kommentarsystemer er levert av DISQUS. NRK står ikke ansvarlig for misbruk av Disqus gjennom andre installasjoner enn på NRK.

Siste saker frå yr.no