Iskulde før ny vinterstorm
VARIERT UKE: Kle deg godt, for ukestarten blir kald mange steder i landet. I midten av uken kommer det en ny vinterstorm, mens til helgen kommer endelig høytrykket!
Foto: Misha Japaridze/Scanpix/APFrem med ull og tykke klær! De første dagene kan bli iskalde før en ny vinterstorm skal blåse fra seg i hele landet.
METEOROLOG: Arild Mentzoni gir deg ukeværet på yr.no.
Foto: Anne Liv Ekroll/NRKOm det blir «sprengkaldt» eller ikke er avhengig av skydekket, og her er det tilfeldighetene som rår, forklarer statsmeteorolog Arild Mentzoni.
– Hvis det klarner opp blir det fort 20 kuldegrader på Østlandet og i Nord-Norge. Men så lenge vi har et skydekke over oss som beveger seg frem og tilbake blir det ikke like kaldt.
Ny vinterstorm på vei
Sprengkulde eller ikke – vinterjakken må på uansett!
Men allerede på onsdag er det værskifte på gang. Temperaturen stiger og vinden øker.
– På onsdag får vi økende sørlig vind i Sør-Norge og fra natt til torsdag kan det bli storm utsatte steder. Nordover blir det lite eller ingen nedbør men det blir kuling og kanskje storm, sier Mentzoni.
Mest utsatt er fjellene i Sør-Norge, kysten av Vestlandet, Trøndelag og deler av Nordland.

SNØKAOS: Det kan bli vanskelige kjøreforhold mot midten av uken.
Foto: Bjørn Sigurdsøn/Scanpix
SNØSTORM: Onsdag og torsdag er vanskelige dager å ferdes til fjells.
Foto: Kjell Kolsaker– Håpløst å gå ut
I tillegg til den sterke vinden kommer det inn nedbørsområder i Sør-Norge fra onsdag, men torsdag blir det verst.
– Det blir en ordentlig vindfull dag og en tøff opplevelse i fjellet. Det kan hende folk ikke kommer seg over fjellet i det hele tatt, sier Mentzoni.
Meteorologen oppfordrer folk til å ta alle forholdsregler før de begir seg ut, og særlig i fjellene.
– Det er håpløst å gå ut i så sterk vind. Spesielt når nedbøren tar seg opp på onsdag og torsdag. Da kan det bli problemer på veier. Enkelte plasser kan det komme 20-50 centimeter snø, forteller Mentzoni.
I løpet av torsdagen gir snøværet seg i vest, mens på Sør– og Østlandet avtar nedbøren først på fredag.
Fin uke i Nord-Norge
Solen er tilbake i nord, og finværet fortsetter denne uken.
– Det blir fint og tørt vært i Nord-Norge denne uken. Vi får mye av det samme været vi har hatt i det siste, forklarer vakthavende meteorolog ved Værvarslinga for Nord-Norge, Tore Vassbø.
Men også nordlendingene får smake på vinden i midten av uken.
– Utover uken øker vinden, og på onsdag og torsdag blir det storm flere plasser i Nordland og Finnmark, sier Vassbø.
– Det blir fralandsvind fra sør og sørøst, så den vil variere ganske mye fra sted til sted. Enkelte plasser kan det bli helt vindstille.

FIN UKE: Nord-Norge får mye oppholdsvær denne uken men slipper ikke unna vinden i midten av uken.
Foto: Anders Sårheim/NRK
HØYTRYKK: Holder prognosene seg blir det en knallhelg i hele landet denne helgen!
Foto: Richardsen, Tor/SCANPIXHøytrykk til helgen
Hold ut for helgen kan bli knallbra!
– Et høytrykk er i ferd med å bygge seg opp. Det svekkes litt i midten av uken men forsterker seg igjen til helgen. Det ser veldig bra ut i hele landet, er ukens gladnyhet fra Arild Mentzoni.
Det kan komme litt snø i forbindelse med østavind langs Sørlandskysten, ellers blir det lite eller ingen nedbør i hele landet. En topp skihelg med andre ord!
Vinterværet 2011/2012
- Her blir det best helgevær
- Mildvær i nord, vintervær i sør
- Iskald helg i hele landet
- Rekordhøyt trykk i Europa
- Lite snø i nord og øst, vått i vest
- Ekstremnedbør på Svalbard
- Svalbard varmest i landet
- Tørr vinteruke i hele landet
- Sterkeste solstormen på 6 år
- Fin og tørr helg i hele landet
- Det blir en stormfull dag!
Siste saker frå yr.no
-
Se, nå er våren her!
- Her er det snøskredfare
- En uke i snø, sludd og slaps
- Slik oppstår snøskred
- Våren kan bli varmere enn normalt
- Vinterferie i ruskevær og vind
- Våren kan komme tidlig i år
- Romantikk i luften
- Nå får du snøskredvarsler i Norge
- Slapseuke i vest og nord
- Derfor blir det kaldt i klarvær
- Fin og snørik helg i skibakken
- Donau islagt
- Her blir det best helgevær
- Her snakker vi sprengkulde!
- 3,25 millioner sjekket været
- Mildvær i nord, vintervær i sør
- Iskald helg i hele landet
- Forskjellige vindmønstre
- Rekordhøyt trykk i Europa

