My places
Velg språk / Choose language:

«Det kan vel ikke bli verre nå?»

Regnbyger (Foto: Aas, Erlend/Scanpix)

En person med paraply spaserer over en gressplen i Oslo fredag. Sommerværet i Sør-Norge skifter stadig mellom regn og solskinn.

Foto: Aas, Erlend/Scanpix

I Sør-Norge har vi brukt mye energi på å irritere oss over været denne sommeren. Men ikke alle har like god grunn til å klage.

«Sommerværet hittil i år har vært helt på trynet.», «Mest sommer for støvler, genser og regntøy i år.», «Det kan vel ikke bli verre nå?».

Da yr.no-redaksjonen spurte sine Facebook-venner hva de synes om sommerværet så langt, var det klar tale. De fleste var svært misfornøyde, men har vi egentlig grunn til å klage?

– Det kommer selvfølgelig litt an på hvor man er i landet. Det har vært en del dager med regn i sør, mens det var veldig bra i nord i juni. Juli har vært mer vekslende der også, sier Jostein Mamen.

Klimaforskeren ved Meteorologisk institutt har tatt en kikk på somrene de siste årene.

Flom i Gudbrandsdalen (Foto: Larsen, Håkon Mosvold/Scanpix)

STORE VANNMENGDER: Sommeren begynte med flom og nedbørsrekorder på Østlandet.

Foto: Larsen, Håkon Mosvold/Scanpix

2007 var mye verre

«Sommervær, hva er det?»

Østlendingene har klaget på at det vært mye regn denne sommeren. Og det er kanskje ikke så rart med tanke på flommen den første sommermåneden.

Men i Oslo for eksempel, har det bare vært én dag mer med regn i år, enn det var i fjor.

I perioden 1. juni til 19. juli har det vært 19 dager med mer enn én millimeter regn. I fjor var det 18 dager på samme tid. 2007 var verre, da det regnet 22 dager i denne perioden.

– Det har vært godt med nedbør på Østlandet, men temperaturene har vært greie, sier Mamen.

Nedbørssum i millimeter for perioden 1. juni - 19.juli
 200620072008200920102011
Blindern - Oslo88,2296,4143,9111,6
143,8202,6
Kjevik - Kristiansand70,3267163,8240,581,4231,4
Sola - Stavanger93214,5154,2132,493,1161,3
Florida - Bergen278,8171,1261,594167,9299,3
Voll - Trondheim90,6
96,989,890,5131,2116,8
Bodø IV121,2107,75644,8142,2107,7
Tromsø183,468,167,686,8186,376,7
Markannjarga - Karasjok134,769,210798,3150,5113,3

Veldig vått i vest

«Her på Sunnmøre er det høst været minner om.»

Det har kommet mye vann når det først har regnet i Sør-Norge. Oslo, Blindern har registrert 202,6 millimeter regn til nå i sommer.

Det går mot regnrekord i Bergen (Foto: Richardsen, Tor/SCANPIX)

REGN, REGN, REGN: Det har vært mye gråvær i Bergen denne sommeren.

Foto: Richardsen, Tor/SCANPIX

Men det er langt mindre enn i 2007, da det regnet 296,4 millimeter i samme periode.

De som virkelig kan klage er vestlendingene.

Bergenserne har hittil hatt 24 dager med regn, og det har kommet 299,3 millimeter. Så mye regn om sommeren har det ikke vært i Bergen de siste årene.

– Vestlendingene har hatt det verste været, bekrefter Mamen.

22 dager med regn på Sørlandet

«Venter fortsatt på sommervarmen, blir vel sydentur til høsten.»

I Stavanger har det regnet 16 dager, og det har kommet 161,3 millimeter. Også her kom mer i 2007.

Sommeren 2009 kom det 240,5 millimeter regn ved Kristiansand lufthavn, mot årets 231,4. Likevel har det regnet flere dager i år.

Sørlendingene har måttet tåle 22 dager med regn siden 1. juni.

– Men i fjor var de de som hadde sommerværet, skyter klimaforskeren inn.

Antall dager med mer enn 1 mm nedbør i perioden 1. juni til 19. juli
 200620072008200920102011
Blindern - Oslo102213141819
Kjevik - Kristiansand101411181222
Sola - Rogaland131815101316
Florida - Bergen201522132324
Voll - Trondheim181122131721
Bodø IV2481472616
Tromsø251212122414
Markannjarga - Karasjok181416111716

Fin sommer i nord

I fjor var sommeren i nord svært våt, og folk i de tre nordligste fylkene føler nok at de har fortjent det fine været de har hatt denne sommeren.

Sommer i Uttakleiv i Vestvågøy (Foto: Mette Writh Larsen)

NYTER SOLEN: To menn soler seg på stranden i i Uttakleiv i Vestvågøy. Juni var flott i nord.

Foto: Mette Writh Larsen

I Tromsø regnet det hele 186,3 millimeter fram til 19. juli i fjor sommer. I år har de fått 76,7.

Bodø har i år hatt ti dager mindre med regn enn i fjor, mens det i Karasjok har regnet én dag mindre. Likevel har de fått nesten 40 millimeter mindre nedbør i år.

Hittil i år har det dessuten vært mellom to og og varmegrader mer i gjennomsnittstemperatur i de tre nordligste fylkene.

Flest sommerdager i Oslo

«Bor i Oslo, og synes været har vært mye bedre enn sytemakere skal ha det til.»

Temperaturen er viktig om sommeren, og gjennom vintermånedene drømmer vi om varme sommerdager. Og selv om det har regnet, har det ikke vært så kaldt i år.

Oslo har hatt flest varme dager. Siden 1. juni har de hatt 29 dager med mer enn 20 grader. Det er ni dager mindre enn i fjor.

Også i Trondheim har de hatt mange dager med sommertemperaturer, i alt 19 til nå.

– Det vi har hatt i år er en typisk norsk sommer, med vekslende vær. Det som er litt uvanlig, er at vi ikke har hatt noe lang finværsperiode. Men det kan fortsatt komme, sier Jostein Mamen optimistisk.

Antall dager med mer enn 20 grader i perioden 1. juni til 18. juli
 200620072008200920102011
Blindern - Oslo413234293829
Kjevik - Kristiansand311717282916
Sola - Stavanger1311131787
Florida - Bergen172318251216
Voll - Trondheim142515181419
Bodø IV4174537
Tromsø4131445
Markannjarga - Karasjok1511891215

Siste saker frå yr.no