My places
Velg språk / Choose language:

Bølgeskyer fotografert i nord

Kelvin Helmholtzbølger fotografert lørdag 21. august i Vestbygd. (FOTO: Alvin Jensvold/Privat) (Foto: Alvin Jensvold/Privat)

Det ser kanskje ut som bølger på havet, men bildet viser en spesiell utformning skyer. Bildet ble fotografert i Øksneshamn i Vestbygd som ligger i Nordland.

Foto: Alvin Jensvold/Privat

Et sjeldent bilde ble knipset i helgen i Vestbygd i Nordland.

Fenomenet er ikke like sjeldent, men fotografiet derimot blir roset av meteorologene.

– Det er et fint bilde. Svært ofte er disse bølgene bare synlige en kort stund så her har fotografen hatt kameraet klart i rett tid, sier statsmeteorolog John Smits.

Hva er Kelvin Helmholtzbølger?

Kelvin Helmholtzbølger fotografert i Valdres. FOTO: Pål Evensen/met.no
Foto: Pål Evensen/Meteorologisk institutt
  • Bølger i atmosfæren som oppstår under spesielle atmosfæriske forhold.
  • Når en har to luftmasser med ulik tetthet samtidig som en har stor vindforandring med høyden, vil Kelvin Helmholtz-instabilitet kunne oppstå, som igjen skaper Kelvin Helmholtzbølger.
  • Hvis det er nok fuktighet i lufta kan man se bølgeskyer som på bildet, men siden atmosfæren prøver å kom tilbake til likevekt, har disse skyene relativt kort levetid.
  • Kilde: metlex.met.no

Sjeldne skyer

Skyene som er fotografert kalles Kelvin Helmholtzbølger, og forekommer relativt sjelden.

– Det er ikke de vanligste skyene. Følger man med på himmelen kan man kunne se disse skyene et par-tre ganger i året, forteller statsmeteorolog Sjur Wergeland ved Vervarslinga for Nord-Norge.

For å kunne se slike skyer må også værsituasjonene tillate det.

– På lørdag var værsituasjonen i Nordland slik at det var helt klart tenkbart at denne typen skyer kunne opptre, forteller han.

Ser ut som bølger på havet

Ved første øyekast kan bildet se ut som bølger på havet. Men det er det altså ikke.

– Det er bølgebevegelsen i lufta vi ser på bildet, forteller han.

For å forklare hvordan skyene oppstår, sammenlikner Wergeland bølgeskyene med samme type bølger man har på havet.

– Bølgene på havet oppstår på grunn av vann og luft som ligger inntil hverandre og at de har stor tetthetsforskjell. I grenseovergangen mellom dette dannes bølger, forklarer Wergeland.

– Det samme gjelder for atmosfæren. I grenseområdet mellom kald luft som ligger under varm luft kan det dannes slike bølgeskyer.

Liten bevegelse i skyene

Kelvin Helmholtzbølgene beveger seg relativt rolig, og de har kort levetid. Men et småfly som kommer nær nok disse skyene vil oppleve en del risting.

– Bølgene på havet varierer fort, mens bølgene her varierer veldig sakte. Står man og studerer dem får man følelsen av at de står nesten helt stille, forklarer han.

– Det er et flott bilde av denne type skyer siden de er relativt sjeldne, understreker Wergeland.

Skyene var også et nytt fenomen for fotografen.

– Jeg fotograferte fenomenet på Øksneshamn Vestfjorden lørdag kveld. Jeg har aldri sett noe slikt før, forteller Alvin Jensvold, fotografen av bildet.

Siste saker frå yr.no