My places
Velg språk / Choose language:

Isvirvel og hanekam utenfor Norge

...se satellittbildene

To kunstverk har åpenbart seg på satellittbildene disse dagene.

Det første bildet i galleriet over viser sjøis som virvler seg rundt utenfor kysten av Vestfold.

– Første gangen

Den syklonaktige formasjonen har fått ekspertene ved Meteorologisk institutt til å sperre opp øynene:

«Dette er første gangen oseanografgene ved met.no har sett at sjøis virvler seg inn og lager så flott mønster. De velger derfor å dele bildet med leserne», skriver instituttet på sine hjemmesider.

Iskaldt i vannet

Det andre kunstverket minner om en «hanekam» som bukter seg rundt kysten av Sør-Norge (klikk videre i billedgalleriet over).

I likhet med isvirvelen, skyldes denne formasjonen kaldt vann i Skagerrak:

«Hanekammen er kaldt vann som strømmer ut av Skagerrak og oppover langs Vestlandskysten», forklarer ekspertene ved Meteorologisk institutt.

Det er ikke uvanlig med buktninger på kyststrømmen, men disse er større enn normalt, legger de til.

Andre kunstverk

Det er ikke første gang vakre ting dukker opp på satellittbildene. For et år siden fant meteorologene såkalte karmanbølger utenfor Jan Mayen.

Karmanbølgene er ikke bare vakre, men også svært farlige, sa ekspertene til yr.no den gangen.

Satellittbilde (Foto: met.no)

BØLGER: Jan Mayen skimtes som en gul prikk øverst til venstre. Karmanbølgene er som et mønster som nærmest «bølger» seg ut fra øyen.

Foto: met.no

Siste saker frå yr.no