Fare for uvær i Danmark og Sverige

Stormen Gudrun herjet i Norge og Sverige i 2005.
Foto: Odd Rømteland/NRKMeteorologene i våre naboland advarer.
Publisert 18.11.2009 14:49. Oppdatert 18.11.2009 15:35.
- Skriv ut
Verst kan det bli i sørsvenske Skåne, der det er fare for store materielle skader og forstyrrelser i viktige samfunnsfunksjoner. Det er NTB som melder om dette.
Se uværet som utvikler seg: yr.no's animerte satellittbilde
Sterk storm

Stormen Gudrun 2005.
Geir Roald RøstenskarSveriges meteorologiske institutt (SMHI) sendte onsdag ut en såkalt klasse 2-advarsel for Skåne.
Sent på ettermiddagen onsdag kan det bli vind fra sørvest med hastigheter opp i 15 meter i sekundet. I enkelte kast kunne hastigheten bli opptil 20 sekundmeter.
- Se hele vindskalaen nederst på siden!
I Danmark advarte det meteorologiske instituttet (DMI) om fare for sterk storm med vindkast opp i orkans styrke nordvest på Jylland, nord på Sjælland og på øya Bornholm i Østersjøen.
Vinden ville imidlertid avta i løpet av natten, het det på instituttets nettsider.
Klar til innsats
Det svenske kraftselskapet Eon har økt sin beredskap etter uværsvarselet for det sørlige Sverige.
– Vi har hundre mann klare til innsats, og de skal raskt kunne reparere eventuelle skader på strømnettet, sier Eons informasjonssjef Johan Aspegren.
Etter at Sverige i januar 2005 ble rammet av den voldsomme stormen Gudrun, har Eon gravd ned 14.800 kilometer av ledningene i sitt strømnett. Selskapet har prioritert skogsområder og andre strøk som tidligere har vært rammet av uvær.
Beaufortskalaen
| Beaufort | Navn | Symbol | m/s | knop | Kjennetegn |
|---|---|---|---|---|---|
| 0 | Stille | ![]() | 0,0-0,2 | 0-1 | Røyken stiger rett opp |
| 1 | Flau vind | ![]() | 0,3-1,5 | 1-3 | En kan se vindretningen av røykens drift |
| 2 | Svak vind | ![]() | 1,6-3,3 | 4-6 | En kan føle vinden. Bladene på trærne rører seg, vinden kan løfte små vimpler. |
| 3 | Lett bris | ![]() | 3,4-5,4 | 7-10 | Løv og småkvister rører seg. Vinden strekker lette flagg og vimpler |
| 4 | Laber bris | ![]() | 5,5-7,9 | 11-16 | Vinden løfter støv og løse papirer, rører på kvister og smågreine, strekker større flagg og vimpler |
| 5 | Frisk bris | ![]() | 8,0-10,7 | 17-21 | Småtrær med løv begynner å svaie. På vann begynner småbølgene å toppe seg |
| 6 | Liten kuling | ![]() | 10,8-13,8 | 22-27 | Store greiner og mindre stammer rører seg. Det hviner i telefonledninger. Det er vanskelig å bruke paraply. En merker motstand når en går. |
| 7 | Stiv kuling | ![]() | 13,9-17,1 | 28-33 | Hele trær rører på seg. Det er tungt å gå mot vinden. |
| 8 | Sterk kuling | ![]() | 17,2-20,7 | 34-40 | Vinden brekker kvister av trærne. Det er tungt å gå mot vinden. |
| 9 | Liten storm | ![]() | 20,8-24,4 | 41-47 | Hele store trær svaier og hiver. Takstein kan blåse ned. |
| 10 | Full storm | ![]() | 24,5-28,4 | 48-55 | Sjelden inne i landet. Trær rykkes opp med rot. Stor skade på hus. |
| 11 | Sterk storm | ![]() | 28,5-32,6 | 56-63 | Forekommer sjelden og følges av store ødeleggelser. |
| 12 | Orkan | ![]() | 32,6- | 64- | Forekommer meget sjelden. Uvanlig store ødeleggelser. |
Siste saker frå yr.no
Mildvær endrer skredfaren - Birkenvarsel 2010
- Værskifte på vei
- Isvirvelen lever fortsatt
- Kald vinter = kald vår
- – Rett og slett drittvær!
- Vestlandet tørster
- Kaldt vær utsetter pollensesongen
- Været er er snart «normalt» igjen
- Værdamene tar innpå
- Spør meteorologen!
- Mette er ny tv-meteorolog
- Nå kommer vestaværet
- Meteoritt kan ha «landet» i Norge
- Tørreste vinter på over hundre år
- Tromsø badet i sol
- Iskald februar
- En evighet med sol i Sør-Norge
- Lite vinterlig i OL-byene
- Snøen vandrer mot nord
Varmast-kaldast-våtast
| 15. mars kl 19 til 16. mars kl 7 | |
|---|---|
| Svenner Fyr | 3,0 °C |
| Cuovddatmohkki | -32,7 °C |
| Tågdalen | 7,2 mm |
| 16. mars kl 7 til 19 | |
| Melsom | 6,6 °C |
| Cuovddatmohkki | -30,8 °C |
| Takle | 12,0 mm |

















