Nei til negativ klimakunst
Stavanger kommune vil ikke ha et planlagt klimakunstverk. Årsak? Det har for negativt fokus.
Et verdenskart i flammer skulle stige opp av sjøen utenfor Norsk Oljemuseum i Stavanger, og tennes rett før midnatt hver kveld. Det planlagte kunstverket av chileneren Alfredo Jaar skulle signalisere at Stavanger tar miljøansvar. Men nå har kommunen ombestemt seg.
Les også: Skal koste 15 millioner
I fjor bevilget politikerne 250.000 kroner til en modell av kunstverket. Men i går rådet kultursjefen dem til å si nei til fullføringen av prosjektet.
(Artikkelen fortsetter under bildet)

Modell av 'Requiem', det planlagte kunstverket av Alfredo Jaar.
Foto: Anett Johansen Espeland/NRK-Jeg tror vi må fokusere mer på de gode løsningene i stedet for å være problemorientert, sier kultursjef Siri Aavitsland.
Og det var politikerne enige i. Selv om klimakunstverket, med små justeringer, er det samme som for ett år siden, vender de tommelen ned.
Klimakrise er blitt finanskrise i mellomtiden. Men det handler ikke bare om penger. Verket er ikke blitt så god reklame for oljehovedstaden som politikerne hadde håpet.
- Jeg hadde forventet at vi skulle bruke vår rolle som oljehovedstad til å gi et bidrag tilbake og vise verden av vi tar dette med miljø på alvor, sier Sissel Knutsen Hegdal fra Høyre.
Kunstner Trond Hugo Haugen er sentral i arbeidet med den videre kunstsatsingen i Stavanger etter kulturhovedstadsåret ifjor. Han er betenkt over politikernes tankemåte i forhold til kunsten.
- Politikerne har nok mer et ønske om å ha kunst som positivt "brander" Stavanger, heller enn å stille spørsmål ved den industrien som byen har bygget sin rikdom på.

Dataanimasjon av kunstverket som skulle stige opp av sjøen utenfor Stavanger
Foto: Alfredo JaarLenker
Siste saker frå yr.no
Derfor blir det kaldt i klarvær - Fin og snørik helg i skibakken
- Donau islagt
- Her blir det best helgevær
- Her snakker vi sprengkulde!
- 3,25 millioner sjekket været
- Mildvær i nord, vintervær i sør
- Iskald helg i hele landet
- Forskjellige vindmønstre
- Rekordhøyt trykk i Europa
- Lite snø i nord og øst, vått i vest
- Kald helg i vente for alle
- Ekstremnedbør på Svalbard
- Tørr vinteruke i hele landet
- Derfor er det tåke i Holmenkollen
- Fin og tørr helg i hele landet
- Det blir en stormfull dag!
- Slik blir NM-været
- – Dagbladet overdriver væroppslag
- Frykter snøkaos i trafikken

