Nordlysets hemmelighet
Nordlyset kan ha en rekke farger fra rødt via gult og grønt til blått og fiolett.
Foto: SrA Joshua StrangAmerikanske vitenskapsfolk mener å ha funnet nye svar på uløste spørsmål rundt nordlys.
Nordlyset skapes av eksplosjoner av magnetisk energi mellom jorda og månen, sier ekspertene.
Vakker dans
Disse eksplosjonene danner former og farger som danser over nattehimmelen. Et nettverk av satellitter som er deler av det såkalte Themis-prosjektet har sendt tilbake data om fenomenet som vitenskapsfolkene nå studerer ivrig.
– Vi har oppdaget hva som får nordlyset til å danse, sier Themis-forskeren Vassilis Angelopolous ved California-universitetet i Los Angeles til nyhetsbyrået AFP.
Teorien er at bevegelsene skyldes energieksplosjoner som forårsaker såkalte substormer.
Magnetisk spleising
Substormene oppstår som følge av magnetisk spleising, en utbredt prosess i universet der linjer fra ulike magnetiske områder knyttes sammen. Substormer forårsaker trolig de plutselige oppflammingene og raske bevegelsene i nordlyset.
– Magnetisk spleising frigjør oppsamlet energi. Dermed blir ladde partikler slengt tilbake mot jordas atmosfære, forklarer David Sibeck som arbeider med Themis-prosjektet ved den amerikanske romfartsadministrasjonen NASAs Goddard-senter i Maryland.
– De skaper lysringer av skimrende nordlys som sirkler rundt Nordpolen og Sydpolen, fortsetter Sibeck.
Fem satelitter i arbeid
Det har tatt ham og hans kolleger ett års studier å komme fram til denne nye kunnskapen om nordlysfenomenet.
De fem små satellittene i Themis-prosjektet ble skutt opp med en og samme bærerakett i februar i fjor. De har som sin eneste oppgave å studere substormer, og sende tilbake data som kan sammenholdes med informasjon fra observatorier på jorda.
Striden om nordlyset avsluttet
– Vi har endelig fått de riktige instrumentene på plass til riktig tid. Det har gjort det mulig å foreta de nødvendige observasjonene slik at striden om disse sidene ved nordlyset kan avsluttes en gang for alle, sier forskeren Nicola Fox, som ikke selv deltok i arbeidet.
(NTB-AP-AFP)Galleri
Siste saker frå yr.no
Romantikk i luften - Nå får du snøskredvarsler i Norge
- Slapseuke i vest og nord
- Derfor blir det kaldt i klarvær
- Fin og snørik helg i skibakken
- Donau islagt
- Her blir det best helgevær
- Her snakker vi sprengkulde!
- 3,25 millioner sjekket været
- Mildvær i nord, vintervær i sør
- Iskald helg i hele landet
- Forskjellige vindmønstre
- Rekordhøyt trykk i Europa
- Lite snø i nord og øst, vått i vest
- Kald helg i vente for alle
- Ekstremnedbør på Svalbard
- Tørr vinteruke i hele landet
- Derfor er det tåke i Holmenkollen
- Fin og tørr helg i hele landet
- Det blir en stormfull dag!
Fargerik dans på himmelen

