Færre orkaner
Minst 700 mennesker omkom da orkanen 'George' traff Den dominikanske republikk i 1998.
Foto: Dave Martin/Scanpix/APGlobal oppvarming er ikke årsaken til at antallet orkaner i Atlanterhavet har økt de siste årene, i følge en ny studie.
Tvert imot kan høyere temperaturer føre til færre orkaner i denne delen av verden, ifølge en artikkel trykket i fagtidsskriftet Nature Geoscience søndag.
Orkanen Katrina
Etter at orkanen Katrina førte til store ødeleggelser i New Orleans i 2005, har denne typen uvær blitt oppfattet som et symbol på global oppvarming og økende drivhuseffekt. Men i forskermiljøene har sammenhengen mellom temperaturer og antallet orkaner hele tiden vært omstridt.
Ekspertene uenige
Vitenskapsfolk som spesialiserer seg på klimaendringer, har i mange tilfeller støttet hypotesen om at sammenhengen er reell. Orkaneksperter har på sin side ofte trukket fram andre typer forklaringer for å forstå variasjoner i antallet tropiske stormer over tid.
Meteorologen Tom Knutson er mannen bak artikkelen som nå er trykket i Nature Geoscience. Han har tidligere advart om konsekvensene den globale oppvarmingen kan få. Hans siste studie, basert på en datamodell, tyder imidlertid på at drivhuseffekten ikke kan få skylden for at det oppstår flere orkaner i Atlanteren enn tidligere.
Færre, men kraftigere?
Klimaforsker Kevin Trenberth ved National Center for Atmospheric Research i den amerikanske delstaten Colorado peker på at Knutsons datamodell ikke sier mye om styrken og varigheten til orkanene, og at dette er vel så viktig som antallet for å vurdere hvor store ødeleggelser de vil forårsake.
(NTB)Siste klimasaker på yr.no
- Ekstremvær om vinteren under lupen
- Oppdaget formel for ekstremnedbør
- Sommeren i Europa kan bli varm
- Over 15.000 varmerekorder i USA
- Miljø-Arnold på plass i Oslo
- Norge må ruste seg for verre vær
- Her kan det bli ulevelig i 2100
- Planter og dyr flykter mot polene
- Klimaet kan utrydde viktige gener
- «Går» 275 meter nordover hver dag
- Satellittbilder viser Afrikas tørke
Siste saker frå yr.no
-
Tropevarme i Sør-Norge!
- Er sommerkvoten brukt opp?
- Smak av sommer i nord
- Ekstra sterk sol i Sør-Norge
- Streik ved Meteorologisk institutt
- Sendt ut flomvarsel for Sør-Norge
- Årets varmeste dag i Sør-Norge!
- Ekstremvær om vinteren under lupen
- Sol, sommer og 25 varmegrader!
- Fra sommervarme til snø i nord
- Kva er det vi ser rundt sola?
- Nå kan vi få etterlengtet maivarme
- Fint bunadsvær i nord, vått i sør
- «Satans vind» i California
- Sjekk når sommeren kommer til deg
- Maivarmen lar vente på seg
- Varmeste året som er målt i USA
- Slik kan 17. mai-været bli hos deg
- Variert maivær i hele landet
- Sjekk når vårens siste frostnatt er

